Jesteś na: IntraCon / Aktualności / Systemy CMS/CRM/ERP / Poznaj wady i zalety systemów CMS open source

Poznaj wady i zalety systemów CMS open source

Niestety jak większość rzeczy w życiu tak i systemy open source nie są czarno-białe… Ich największe zalety pociągają za sobą ryzyko, dlatego zanim zdecydujesz się właśnie na taki system, powinieneś poznać jego plusy i minusy. Zobacz czy takie rozwiązanie spełnia Twoje oczekiwania!

Zacznijmy od zalet

Niewątpliwie największą zaletą systemów open source jest właśnie ich charakter. Darmowy dostęp do podstawowych funkcji systemu CMS obniża koszty wykonania strony. Ponadto dzięki swojej popularności są powszechnie znane. Dlatego nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem firmy do obsługi strony stworzonej na CMS open source.

Na co trzeba uważać

Systemy open source oferują wiele gotowych rozwiązań takich jak motywy, wtyczki czy integracje z zewnętrznymi systemami np. dostaw lub płatności. Jednak nie wszystkie z nich są bezpieczne. Pamiętaj, że wtyczki nie są weryfikowane, dodatkowo ich aktualizacje mogą spowodować błędy na stronie i w efekcie doprowadzić do jej awarii.

System musi być aktualny

Sama aktualizacja systemu open source może być problematyczna. Jeśli dokona jej osoba nie mająca o nim pojęcia, również może wywołać awarię lub całkowicie zepsuć wygląd i funkcjonalności strony. Z drugiej strony nieaktualna wersja systemu niesie ze sobą ogromne ryzyko. Ze względu na fakt, że kod systemu jest ogólnodostępny znalezienie w nim luk nie stanowi większego problemu. Kolejne aktualizacje służą między innymi eliminowaniu tych luk, dzięki czemu poprawiają bezpieczeństwo. Jednak jeśli nie zaktualizujesz strony narażasz swoją firmę na atak hakerski, który może doprowadzić m. in do wycieku danych. Podsumowując temat aktualizacji serwisu – aktualizacje powinny być dokonywane na bieżąco przez osobę posiadającą wiedzę o systemie.

Zwróć uwagę na WCAG

Dobrym przykładem jest tutaj WordPress. Sam system jest w dużym stopniu dostępny cyfrowo, czyli dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jednak znajduje się na nim także wiele narzędzi, które zapewniają pseudodostępność. Są to m. in. wtyczki WCAG rzekomo sprawiające, że Twoja strona stanie się dostępna. Niestety, musisz pamiętać, iż żadna wtyczka nie zmieni niedostępnej strony w dostępną. Zasady WCAG to coś o wiele więcej niż możliwość zmiany kontrastu czy przyciski regulacji rozmiaru tekstu. Jeśli masz pytania o standard WCAG lub potrzebny jest CI audyt dostępności skontaktuj się z nami. Nasz specjalista do spraw WCAG chętnie odpowie na Twoje pytania.

Jakie są wady?

Przede wszystkim wspomniane już wcześniej bezpieczeństwo strony. Jego zapewnienie wymaga wiedzy, ponieważ jest wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Jeśli potrzebujesz nietypowego rozwiązania czy modułu lub te oferowane przez dostępne wtyczki nie spełnia twoich oczekiwań, trzeba je będzie stworzyć samemu. Napisanie takiego modułu lub wtyczki podniesie cenę strony.

Tanie rozwiązanie…

Poniżej znajdziesz nazwy kilku najpopularniejszych systemów:

  • WordPress
  • Joomla
  • E107
  • Quick.Cms
  • GetSimple CMS
  • PHP-Fusion

Wybór należy do Ciebie

Jak widzisz nie da się z góry określić czy system typu open source będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem niż dedykowany system CMS. Potrzebujesz strony internetowej, ale nie wiesz na jaką się zdecydować? Zadzwoń i porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów!